Benešova škola chystá prezidentské volby nanečisto

BOHUMÍNExistuje ideální prezident? Co by měl prosazovat? A jak probíhá přímá volba? Benešova základní škola chystá projekt Prezidentské volby, do nějž se zapojí všichni žáci od páté do deváté třídy. Vžijí se do role kandidátů, naučí se tvořit rozpočet kampaně, volební program a vyzkouší si i hlasování nanečisto. Finále obstará inaugurace nově zvolené hlavy státu.

Projekt je variantou na Studentské volby, které v prosinci loňského roku proběhly na více než pěti stech středních školách po celé České republice. „Jejich podobu jsme si uzpůsobili našim potřebám. Dlouhodobě se věnujeme čtenářské a finanční gramotnosti žáků, proto tyto dovednosti chceme posílit i v rámci volebního dne. Žáky chceme aktivně zapojit do všech rolí, které volby přináší. Na jeden den se stanou prezidentskými kandidáty, členy komisí, voliči. Projekt se bude úzce prolínat s realitou. Záměrně jsme pro něj vybrali termín 13. ledna, kdy probíhá první kolo skutečných prezidentských voleb,“ vysvětlila ředitelka ZŠ na tř. Dr. E. Beneše Barbora Bolcarovičová.

Na úvod projektu budou děti s pedagogy diskutovat o tom, jak vypadá ideální prezident, jaké jsou jeho pravomoci a povinnosti. Následně se seznámí s volebními programy jednotlivých kandidátů a zkusí si samy svůj vlastní vypracovat. Čeká je i tvorba rozpočtu prezidentské kampaně. Z pohledu voliče se dozví, co musí občan splňovat, aby mohl k volbám jít a dát hlas svému kandidátovi. „Vyzkouší si vytvořit platný občanský průkaz. Pak už bude probíhat samotná volba hlavy státu. V závěru máme naplánováno vyhodnocení a seznámení s výsledky,“ doplnila ředitelka školy.

Projekt se promítne ještě do následujícího pracovního týdne, kdy už veřejnost bude znát výsledky prvního kola skutečných voleb. „Porovnáme si preference našich žáků a reálných voličů. Tečku za volbami obstará inaugurace zvoleného prezidenta, kdy se žáci stanou účastníky této velkolepé ceremonie,“ konstatovala Bolcarovičová s tím, že hlavním cílem učitelů bude vzbudit u dětí zájem o veřejné dění a především o to, kdo bude příštích pět let působit na Pražském hradě. „Ještě nemají volební právo, ale to se za pár let změní. Už v této chvíli je proto třeba naučit je vyhledávat si informace, ověřovat zdroje a přemýšlet o souvislostech. Chceme jim vytvořit dostatečný prostor pro výměnu postojů a názorů s tím, že by měli být schopni si je obhájit,“ uzavřela Bolcarovičová.

Jana Končítková (tisková mluvčí)

Jana Končítková (foto)

(zdroj)

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.