Kroje na ZŠ Beneše v Bohumíně (2014)

Bohumínský kroj patří do skupiny staršího typu krojů ratibořských. Jedná se o městský kroj. Vyloženě dětský kroj jako takový neexistuje, je to obdoba kroje dospělého. Naše kroje byly pomalu odkládány už před více než 200 lety, k čemuž přispěla složitá a překotně se měnící politická situace tehdejší doby a také to, že městečko se nacházelo v oblasti frekventovaných cest a nastupujícího průmyslu.

Přibližně desítka šikovných žen z etnografického klubu občanského sdružení Maryška  v  Bohumíně v čele s paní Alenou Krobotovou se rozhodla ušít kroje nejen pro sebe,ale také pro děti. Na začátku roku 2012 padla volba na žáky z tehdejší 3. B třídy na ZŠ tř. Dr. E. Beneše v Bohumíně. Třídní učitelka Mgr. Květuše Mlynkecová pracovala v OS Maryška a měla proto ke krojům a hledání tradic a kořenů v minulosti blízko. Žáci této třídy navštěvovali školní kroužek Klub volného času pod vedením Mgr. Květuše Mlynkecové a Mgr. Nataši Zelkové.

Švadleny z etnografického klubu vzaly dětem míry a pustily se do šití. Chlapecký kroj se skládá z bílé košile, černých kalhot a barevné vestičky, zdobené přezkami.Kolem krku mají chlapci uvázaný barevný šátek. Dívčí kroj tvoří bílá halenka s dlouhými rukávy, tzv. zvedák pod dlouhou barevnou sukni, přes sukni je uvázaná dlouhá vyšívaná zástěra. Děvčata mají ve vlasech dlouhou, barevnou vyšívanou stuhu. Přes ramena se váže bílý šátek lemovaný krajkou.

Když už byly kroje ušity, mohly děti s učitelkami zkoušet program na vystoupení pro veřejnost. Začaly se nacvičovat slezské písně a tance. Základ souboru tvořilo 9 děvčat a 7 chlapců. Velkou výhodou tohoto souboru je, že má dvě výborné zpěvačky, Mayu Grymovou, která se účastní různých pěveckých soutěží a Kristýnu Královou, takže soubor se obejde bez reprodukované hudby.

Děti mají za sebou pěkných pár vystoupení: tančily a zpívaly na oslavě 100 let založení školy,na slavnostní akademii ke 100. výročí školy, k 40.výročí DDM v Bohumíně, vystupovaly v Senior klubu,vítaly delegaci u příležitosti příjezdu nového vlaku Elephant City, zkrátka všude tam,kde je pozvali.

Dnes už děti,žáci 5.třídy,z krojů pomalu vyrostly.Kroje přeberou jejich nástupci,ale původní členové souboru svoji činnost jistě neskončí. Přinejmenším pomohou předávat zkušenosti svým nástupcům, třeba se dočkají dospělých krojů. To ukáže čas. Rozhodně ale všichni prožili dva krásné a zajímavé roky naplněné neobvyklou činností.

Mgr.Květuše Mlynkecová