Děti z folklórního souboru Maryška zdobily májku (2015)

Děti v Bohumíně poznávají lidové tradice. Vede je k tomu vloni na podzim založený folklórní soubor Maryška. Prvním z větších počinů asi patnáctičlenné skupiny byla výroba a výzdoba květnové májky. Ve folklórní skupině se sdružují děti aktuálně ve věku od 5 do 12 let, jsou jimi žáci základní školy na tř. E. Beneše v Novém Bohumíně, se kterou Maryška na projektu úzce spolupracuje. Děti v kroužku objevují tradice, zvyky a lidové umění na Bohumínsku aktivními metodami dramatické výchovy, pěvecké výchovy, výtvarnými a řemeslnými technikami. Roční projekt je rozdělený do bloků zima, jaro, léto a podzim.
Cílem projektu je budovat v dětech pozitivní vztah ke svému regionu, k jeho tradicím, zvykům a také k učení. „V květnu jsme měli náš první větší tvůrčí počin, kdy jsme vlastnoručně vyrobili a hlavně ozdobili májku, dobře známý symbol jara. K tomu se děti naučily tématické písničky a říkadla,“ uvedla Kamila Smigová, předsedkyně občanského sdružení Maryška.
Vůdčími osobnostmi projektu jsou učitelky Pavla Masaříková a Gabriela Adámková. S dětmi chtějí do konce roku podniknout ještě řadu nápadů, včetně vaření tradičního slezského jídla a masopustního průvodu. „Plánujeme účast na folklórních akcích v Polsku, chtěli bychom dětem ukázat třeba dožínky, škubání peří nebo šlapání zelí,“ naznačila Pavla Masaříková program dalších měsíců projektu, který vyvrcholí v závěru letošního roku.

majka_1415_01 majka_1415_02 majka_1415_03

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.